Medlemmer

Østerbro Lokaludvalg består af 23 medlemmer. 8 medlemmer er repræsentanter for de politiske partier, der er valgt ind i Københavns Borgerrepræsentation.
De øvrige 15 medlemmer repræsenterer frivillige organisationer, brugerbestyrelser indenfor skole-, idræts-, ældre- og daginstitutionsområdet samt andre foreninger med lokale aktiviteter.

For hvert medlem af lokaludvalget er der to suppleantposter. Suppleanterne træder midlertidigt ind i lokaludvalget, hvis et medlem bliver forhindret i at deltage i et møde. Hvis et medlem træder helt ud af lokaludvalget, får førstesuppleanten posten.

 

Medlemmer af Østerbro Lokaludvalg

 

Navn

Parti/område

Kontakt

Bo Sandberg

Socialdemokraterne

 bo.sandberg@tdcadsl.dk

Godwin Lartey Lawson

Radikale Venstre

 lal@vd.dk

Dan Pedersen

Det Konservative Folkeparti

 moffi.dan@webspeed.dk

Jóannes Jørgen Gaard

Socialistisk Folkeparti

 joannes@privat.dk

Arvin Storgaard

Dansk Folkeparti

 Arvinstorgaard@ofir.dk

Annette Engell

Venstre

 Annette-engell@youmail.com

Morten Buchwald Hansen

Liberal Alliance

 mortenbuchwald@outlook.com

David Rønne 

Enhedslisten

 david@david-trappaud.com

Asger Khanna

Børn og unge

 asger@khanna.dk

Mette Mertz

Børn og unge

 mette.mertz@get2net.dk

Flemming Møller Bygwraa

Børn og unge

 

Niels Erik Andersen

Idræt

 niels.erik.andersen@tingstroem.dk

Jan Gebhardt Pedersen

Idræt

 jgeb@live.dk

Bjarne Jess Vennike

Idræt

 

Kjeld Lykke

Kultur og fritid

 kly@tv-osterbro.dk

Astrid Kappel Nielsen

Kultur og fritid

 astrid.kappel.nielsen@gmail.com

Sheku Amadu Jalloh

Boliger

 sj@kb.dk

Allan Marouf

Social, ældre, sundhed og integration

 allan.marouf@hotmail.com

Steen Reinhold Jeppson

Social, ældre, sundhed og integration

 steen@iik.dk

Vagn Pedersen

Social, ældre, sundhed og integration

 vpspirit@webspeed.dk

Axel Thrige Laursen

Byplan, trafik og miljø

 axel@thrigelaursen.dk

Lars Martin Nielsen

Byplan, trafik og miljø

 lars.m.nielsen@privat.dk

Hanne Melnik

Byplan, trafik og miljø

 hanne@hannemelnik.dk

 

Suppleanter

 

Parti/område

Suppleant

Navn

Socialdemokraterne

1

Tove Merete Kristensen

Socialdemokraterne

2

Vacant

Radikale Venstre

1

Casper Thaarup

Radikale Venstre

2

Vacant

Det Konservative Folkeparti

1

Inger-Marie Dyrholm

Det Konservative Folkeparti

2

Vacant

Socialistisk Folkeparti

1

Poul Erik Rasmussen

Socialistisk Folkeparti

2

Tobis Trier Hooge Hansen

Dansk Folkeparti

1

Lars Emil Bolt

Dansk Folkeparti

2

Britta Bürckel

Venstre

1

Vacant

Venstre

2

Vacant

Liberal Alliance

1

Jakob Orbesen

Liberal Alliance

2

Anahita Taki

Enhedslisten

1

Anja Cecilie Bech Spillemose

Enhedslisten

2

Vacant

Børn og unge (1)

1

Ann Urbrand

Børn og unge (1)

2

Vacant

Børn og unge (2)

1

Nanna Solow

Børn og unge (2)

2

Kirsi-Mari Lehtonen

Børn og unge (3)

1

Shamim Najjuma

Børn og unge (3)

2

Birgitte Røddik

Idræt (1)

1

Jørgen Nielsen

Idræt (1)

2

Vacant

Idræt (2)

1

Niels Bak Henriksen

Idræt (2)

2

Henrik Sieling

Idræt (3)

1

Hans Bay

Idræt (3)

2

Jan Sørensen

Kultur og fritid (1)

1

Helle Vibeke Sørensen

Kultur og fritid (1)

2

Lars Hutters

Kultur og fritid (2)

1

Jan Due

Kultur og fritid (2)

2

Dorthe Achton

Boliger (1)

1

Henrik Conradsen

Boliger (1)

2

Magdalena Szymanski

Social, ældre, sundhed og integration (1)

1

Ruth Truelsen

Social, ældre, sundhed og integration (1)

2

Yvonne Svendsen

Social, ældre, sundhed og integration (2)

1

Finn Larsen

Social, ældre, sundhed og integration (2)

2

Hanne Nielsen

Social, ældre, sundhed og integration (3)

1

Inger-Margrethe Christensen

Social, ældre, sundhed og integration (3)

2

Juda Feldman

Byplan, trafik og miljø (1)

1

Anet Beck Burchard

Byplan, trafik og miljø (1)

2

Uffe Eeg Justesen

Byplan, trafik og miljø (2)

1

Jørgen Thomsen

Byplan, trafik og miljø (2)

2

Vacant

Byplan, trafik og miljø (3)

1

Bjarne Gantzel Pedersen

Byplan, trafik og miljø (3)

2

Christian Ahlmann-Ohlsen